Mno a je tu rok 2002

2002.01.16

Je to zaujmave, ale faktom ostava, ze sa toho vela nezmenilo. Prave preto by som mozno uobil to, co sa mi zda byt spravne. Teda trosku by som zrekapituloval momentalnu situaciu, a predovsetkym, pozrel by som sa do buducnosti. Na to, ako sa moze vyvijat technika, ludstvo, veda, a vsetko s tym suvisiace. Mozno to bude vyzerat ako male scifi, ale to nevadi ;)
V zasade jedina otazka ktora ma zaujma, je otazka buducnosti a toho, nakolko sa vyvinie ludstvo v najblizsom obdobi. Dvadsiate storocie definitivne skoncilo uz pred rokom, a ludia stale nevedia, kam clovecenstvo smeruje. Je to skoda, lebo uz koncom minueho milenia vsetko smerovalo kvazi-istym smerom. Sice v to vecsina jednotlivcov verila, ale nastastie nasli sa aj taki, ktori pochybovali. Jednym z vecnych skeptikov som zrejme aj ja. Nemam na mysli zjadne pochybovanie standardneho typu. Typu ludi, ktori , hoci mozno nie svojou vinou , su intelektom na urovni futbalovych fanusikov. Rad pochybujem opodstatnene, na zaklade faktov a skusenosti. To je presne to, o com by som rad napisal. Takze konecne sa mozno dostanem k veci.

Koncom roku 1999 mnohi predpovedali koniec tisicrocia, koniec milenia a mnohi si dokonca mysleli ze nastane prelom v mysleni a konani ludi. Marna snaha. Evidentne sa k tomu nikto nemal. Dokonca aj po zisteni, ze chybovali v urcovani milenia, nevychadzali o rok neskor z udivu, kam sa to ten svet ruti a preco neostava na drahe, ktoru mu narod urcil. Nuz a idealne na tom boli protestanti, planujuci svoje prelomove roky na ine obdobie, nehovoriac o budhistoch a podobnych samanoch, z ktorych niektori mozno ani rok nepoznaju. Pranostiky kazdopadne hovorili nieco ine ako sa skutocne dialo.

O com tie pranostiky vlastne boli? Na uvod zabrusim niekam hlbsie do minulosti, par desatroci spat. Uz v priebehu sestdesiatych rokov sa v mnohych knihach zacal objavovat rok 2000, ktory ma v sebe urcite mysticno. A ked nie to, prinajmensom je to lahkocitatelne a zapametatelne cislo, o ktorom sa dobre fantaziruje. Skutocne , kto by ush len pisal, ze rok 1982 by mal byt zrovna ten prelomovy? Nastastie nebol, a tak vsetci mohli dalej dufat, ze ten rok 2000 bude skutocne ten prelomovy. Ked nie z historickeho hladiska (kedze prelom storoci/tisicroci bol az v roku 2000/2001), aspon z hladiska nejakeho ineho. Tie zmeny v mysleni a brani roku 2k ako prelomoveho, zrejme vyplyvali z povojnoveho stavu. Jednak zacala studejna vojna a tak sa na oboch stranach hranic zacali objavovat rozne publikacie inspirujuce sa mileniom. No a podruhe mali ludia po vojne konecne viacej casu, svet bol ush zrekonstruovany, a nebola prekazka, ktora by branila v rozvoji fantazie. Kedze sa v buducnosti rysovala iba studena vojna, bolo to celkom dobre rojisko myslienok. Produkty, rodiace sa v hlavach genialnych vedcov, obletovali svet takmer kazdu chvilu. V pripade ze sa toho chyti spravny fanatik, da sa upliect celkom dobra siet, ktora mozno zasiahne aj do popisovanej buducnosti. A tak sa pisalo vo velkom. Zo vznikom verejne pristupnych PC, v prvej polovici osemdesiatych rokov, sa zacali ludia viacej zameriavat specifickym smerom, ktory sa ush nemohol volat sci-fi, ale skor cyber-punk. Kombinaciou tychto dvoch zanrov sa v devedesiatych rokoch prestal vyvijat styl roku 2000, a to asi hlavne preto, ze si vlastne vsetci uvedomili, ako to spisovatelia prepalili. Prilish velke vizie, nafuknute videnie… to bolo hlavne, co ludom zacalo vaznejsie vadit predovsetkym koncom milenia. Zacali si klast otazku: preco sa nic v knihach popisovane nedeje? Mozno aj preto, ze sa toho ludia bali. Myslim to, o com pisali. Pretechnizovana spolocnost, ludia vydedeni zo spolocnosti, nic co by niekoho pritahovalo. Napriek tomu treba uznat znacny pokrok techniky behom posledneho polstorocia. Obrovsky postup mikroelektroniky zrejme sposobil to, ze ludia trosku viac prenikli do celej problematiky a postavili sa k problemu buducnosti viacmenej racionalne. V takej atmosfere sa len tazko pise nieco, co by sa zdalo neuveritelne.

A co tak asi chysta buducnost v mojom paranoidnom mozgu?
Zlahka sa dostavam k teme, ktoru mam velmi rad, ale na druhej strane sa jej bojim. Bojim sa splnenia.
Tento problem je vsak trosku komplexnejsi, ponevadz sa moderna spolocnost obrnila mnozstvom highlajtov, ktore reflektuju spolocnost ako taku. Jednak ze zije (uz len tento zsamotny fakt je niekedy zarazajuci, ale pokracujme) v sfere znacnej skomercionalizovanosti, jednak zijeme v case, kedy sa za peniaze daju ziskat veci/skusenosti este pred par rokmi nemozne. Nejde len o najnovsie vydobitky, ale skor ide o rozsiritelnost technologii. Tak ako obycajny email, ktory sa stava neodmyslitelnou sucastou zivota, magicky zavinac symbolizujuci vdaka klavese “2″, komunikaciu dvoch ludi. Mnohi maju emailovych klientov uz aj v mobilnom telefone. Mimotoho sa stalo, co vela ludi necakalo, a comu asi ani vela ludi nerozumie , bol skompletizovany cely ludsky genom. Cize kompletny supis a popis genov v ludskom tele. A to nieje hracka, ked sa do jednej bunky zmesti niekolko milionov genov.Veda obrovskych rozmerov, veda hrajuca na poli casu. Skumajuca minulost na to, aby predisla niektorym vplyvom buducnosti. Veda, skladajuca sa z pismen T, A, C, G. Tento uspech je zaroven dosiahnuty aj pokrokom na poli informacnych technologii, ktore pomaly slavia uspechy aj v kombinacii s biomolekularnymi procesormi. Takze biologiu a technological research mame spojeny. K tomu chyba len kvalitna hrstka vplyvnych inteligentov a nevelka hrstka manipulovatelnych politikov, ktori vedia, ako sa s tymito vedomostami da vysporiadat. Samozrejme, ze sa da genetika pouzit na liecenie civilizacnych chorob (ako hlasa vsade dostupna reklama genoveho inzinierstva), a urcite to aj bude robit. Ale bude to zadarmo? Asi nie. Kolko bude musiet spolocnost zaplatit, aby bola usetrena od rakoviny, sklerozy, cukrovky, alebo inych podobnych chorob? A co je vobec definiciou civilizacnej choroby? Mozno je to aj inteligencia, ktora sa takymto sposobom bude zvysovat. A ked nie to, tak snad aspon odolnost voci urcitym vplyvom prostredia, ako je staroba, a mnozstvo mikroorganizmov. Ked dostanu takuto moc do vienka najmocnejsi, nieje daleko cas, kedy kluc od nasich mysli bude lezat v “skrinke” mocnych. Selekcia este nenarodenych deti na robotnikov, nizsiu triedu uradnikov, uradnickych sefov, low managment, managment a top managment, ale aj ine typy selekcii budu na dennom poriadku. Najvazenejsimi budu zrejme ti, ktorych genom bude odnarodenia cisty, alebo aspon takmer cisty. To bude nasa veduca trieda v buducnosti. Bude mat najvecsie pravomoci, najviac majetku, a co je najhorsie, bude mat aj najviac vedomosti. Radovy clovek si to vsak nastastie , vdaka svojmu, potencialu nebude ani uvedomovat. Da sa aj v tom hladat nieco pozitivne? Ani nie, nakoniec obvykle vyhraju zaporne body nad kladnymi.
A nakoniec, je tu vojna. Vojna ktora sa prave mozno zacina v arabskych zemiach, by tiez mohla pomoct k roznym zmenam v mysleni spolocnosti. Mozno sa dostaneme na uroven, ked mnohi z nas odsuhlasia klonovanie ludi na zaklade snahy udrzania vojnov znicenej civilizacie. Tym sa uzatvori slucka a ludstvo zacne zrejme nezadrzatelne smerovat k svojmu absolutnemu zaniku. Ked nie kompletnemu, tak aspon vacsinovemu. Vojny pomozu ludstvo vinicit len z casti, ale klonovanie, zmena genetickych informacii, to je vec, ktora bez odozvy nemoze mat dlhe trvanie. Chyby by urcite robili aj dokonali ludia, a tak by bolo len otazkou casu, kedy sa rozhodne jedna skupina menej privilegovanych ludi zvrhnut druhu skupinu privilegovanejsich ludi. Prebehli by nejake boje, a skoncilo by to zrejme dost velkym vyvrazdenim nielen ludstva ale vsetkych zivocichov na nasej malej zemicke. Ved potencial na take vyvrazdenie ma ludstvo uz teraz. Ak by sa niekto zachoval, zrejme by bol ochudobneny o moznost nadalej klonovat potomkov a bol by nuteny vyrabat ludi klasickym sposobom. Ak mu to este zdravie umoznovalo. Tym padom , v pripade ze bude na nasej planete dychatelne , urcite pride k nejakym malym genetickym mutaciam, ktore su prirodzene pri rozmnozovani a vyvine zivocichov. A tak by opat zacal vznikat novy zivot. To je jedna moznost. Ina moznost samozrejme je, ze nic podobne sa nestane a ludia si dostatocne skoro uvedomia svoju zranitelnost. Vyberu si rozumny kompromis medzi liecitelnostou chorob, dlhovekostou a genetickou cistotou.
Mozno sa zda, ze som trosku pozabudol na vesmir. Nezabudol, len som si to nechal nakoniec. Po tom co sa svetom prehnalo niekolko fantastickych napadov, ktore nenechali mnohych na pochybach, ze coskoro obyvame aj extraterestrialne oblasti, alokovane niekde vo vesmire , apson na planetach nasej slnecnej sustavy, dostavila sa recesia. Vedci sa schladili faktami, pripadne si mnohe projekty ani nevsimali. Po tom, ako sa dostala do vesmiru stanica MIR, a ako amici (rozumej big brother USA) skoncili na mesiaci, kazdemu sa lubili predstavy osidlovania. Novodoby kolonizmus. Kto by predsa nechcel chatu na jupiteri? Alebo aspon na marse? (mne by stacila aj na zahori) K tomu nejake “vhd”, cize vesmirna hromadna doprava, ktora by mala zastavku na kazdej podstatnejsej planetke ci asteroide. Ale to su vsetko len fantazie. Lubive. S prichodom poznania prisla aj skepsa. Jednak preto, ze pobyt vo vesmire sa nezda byt ash tak uplne zdravy a jednak preto ze vesmirne technologie maju aj vesmirme ceny.
Uz len umela gravitacia v kozmickych lodiach je dost zaujmavy problem, odhliadnuc od pouzitia odstredivej sily. A tak , pohladom na mnozstvo skusobnych projektov v pusti, kedy sa vybrani adepti snazili prezit v sklenenych stavbach s roznymi nazvami ako BioHouse a podobne , zanikla pre velku umrtnost tam zijucich druhov, aj tato myslienka. Tym sa zavrsila obhajoba nerealnosti tychto predstav. Nevravm, ze to je nemozne, vravim len, ze v priebehu nasledujucich , povedzme , 20 rokov sa nic prevratne zrejme nestane nestane. Ale ak sa to raz podari, a mozno to nebude trvat ash tak dlho, bude to urcite uzasne. Zacne zrejme druha vlna stahovania narodov, coho sa ush ale ja urcite nedozijem. Ak sa niecoho dozijem, tak hadam este toho, ako sa par vedcov postriela navzajom na prvej zakladni na marse, kvoli balicku burakov a ponorkovej nemoci. Casom sa situacia urcite zmeni, ale to este potrva. Mozno skutocne raz ludstvo skonci v stadiu, kedy bude na nedaleke planety cestovat ako hen za humna na moju vysnivanu chatu na zahori. Alebo aspon na dovolenky pri zapade 4 mesiacov na nejakej vecsej planetke. To bude prva cast predpovedajuca seriozne osidlovanie vesmiru. Vedecky pokrok ide obrovsky tempom dopredu a hoci sa to mozno nezda, kazdy den sa vymyslaju nove a nove uzasne uspechy. Uz stary znamy Albert Einstein, vymyslajuc kvantovu teoriu, hoci jej neveril, tusil, ze to je nieco uzasne. Prave preto jej neveril. A ta myslienka mozno raz dokaze ludi prenasat na uzasne vzdialenosti. Raz sa urcite dockame casu, kedy sa bude dat vyuzit aj kvantova elektrodinamicka teoria na prenos cloveka na ine miesto vo vesmire po kvantach. Co by bol urcite neuveritelne rychly proces, momentalne vsak bohuzial pouzitelny iba v teoretickej rovine a aj to len na prenos nezivych predmetov. Ale ludska vynaliezavost urcite prelomi aj tuto barieru a ked sa nestane, ze sa skor znici, ako to ma v povahe, tak sa mozno dostaneme behom kratkeho casu aj do inych galaxii. Ale to je uz zbytocne predbiehanie casu. Aj ked to vsetko mozno bude uz v tomto mileniu. Ale clovek nikdy nevie, kedy sa zjavi novy “Fuhrer” a vsetky snahy normalnych ludi posle len kvoli hrstke nadsencov alebo nejakej sekte, k vode.

Ked sa pozrem do skutocne dalekej buducnosti, mam pocit ze ludstvo sa aj tak raz samo znici, vykynozi, a casom pride po nas ina civilizacia, ktora sa bude spravat podobne a tiesh si bude mysliet, akou uzasnou nahodou vznikla … vymysli klonovanie, a este stale si to bude mysliet :-).

Autor:   Kategória: Cesta     :: 237 views

Leave a comment

*